Logo Studio Projekt - autorska pracownia architektoniczna
Studio Projekt - autorska pracownia architektoniczna

HOTEL "DYPLOMAT" W OLSZTYNIE

adres: Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 28
projekt: 2004-2010
realizacja: 2007-2011
powierzchnia użytkowa:
klient: inwestor prywatny
architekci: Ryszard Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Piotr Mikulski-Bąk, Natalia Hasso-Agopsowicz

Zabytkowa kamienica mieszkalna z końca XIX wieku o bogatym detalu fasady. W latach 1920-1927 w budynku mieścił się konsulat R.P. Nie lada wyzwaniem było zaadaptowanie wpisanej do rejestru zabytków kamienicy na czterogwiazdkowy hotel, spełniający obecne normy i wymogi prawa budowlanego. Zwiększona została wysokość piwnic, co pozwoliło na wykorzystanie ich do celów użytkowych.

Koniecznym stało się wzmocnienie gruntu pod budynkiem, który posadowiony został na bardzo słabym gruncie. Badania konserwatorskie wskazały na możliwość zamiany wtórnej więźby dachowej na nowy dach mansardowy wzorowany na sąsiednich kamienicach. W odróżnieniu od nich zamiast tradycyjnych materiałów zaprojektowaliśmy przekrycie szklane o podziałach romboidalnych nawiązujących do krycia blachą.

W czasie realizacji ze względu na potrzebę obniżenia kosztów, zmienione zostały podziały szklanej płaszczyzny dachu. Trzy kondygnacje pięter mieszczą pokoje hotelowe i apartamenty na około 50 osób, na parterze zaprojektowana została restauracja „Pod Samowarem” z salami konferencyjnymi i niewielkim klimatycznym patio, podziemie wykorzystano na zaplecze gastronomii i klub nocny, na poddaszu znalazły się apartament francuski i pomieszczenia spa.

Odrestaurowana została elewacja kamienicy wraz ze wszystkimi detalami. Stolarka ze względu na stopień zniszczenia została wykonana jako nowa, odwzorowana na historycznej. W piwnicy pokazane zostały oryginalne sklepienia ceglane, co stwarza niepowtarzalny klimat wnętrz klubowych.

  • Hotel DYPLOMAT w Olsztynie
  • Hotel DYPLOMAT w Olsztynie
  • Hotel DYPLOMAT w Olsztynie
  • Hotel DYPLOMAT w Olsztynie
  • Hotel DYPLOMAT w Olsztynie

domy jednorodzinne budynki wielorodzinne użyteczność publiczna inne projekty zabytki wnętrzakonkursy

aktualności klienci pracownia kontakt

© 2009-2013 A.P.A studio-projekt